Światła w samochodzie czy motocyklu, szczególnie te oświetlające nam drogę, to jeden z najbardziej wyrazistych elementów stylistyki nadwozia. W dobie coraz bardziej nietypowych kształtów często ginie nam jednak to, co w tych lampach powinno być dla nas najważniejsze. Bezpieczeństwo. A gdy mowa o bezpieczeństwie, w przypadku najpopularniejszych lamp halogenowych, pierwszorzędną sprawą jest odpowiedni dobór, jakość i montaż żarówek.

 

Żarówki H7 Cardos

Bezpieczeństwo jazdy samochodem jest najważniejsze

Bezpieczeństwo związane z lampami wiąże się w końcu z kilkoma, czasem sprzecznymi ze sobą, właściwościami. Z jednej strony chcielibyśmy mieć jasno i szeroko oświetloną drogę, aby nawet w najczarniejszą noc zauważyć z daleka potencjalne niebezpieczeństwo. Z drugiej, jadąc naprzeciw takiej lampie, nie chcielibyśmy być przez nią oślepieni i stracić możliwości zauważenia innych przeszkód.

Właśnie tutaj wiele zależy od wyboru odpowiedniej żarówki. Trzeba tu pójść na swego rodzaju kompromis, którego granice określają nam międzynarodowe normy dotyczące żarówek samochodowych. Z tych norm dowiemy się, jaką moc mają żarówki samochodowe i jaki mierzony w lumenach strumień świetlny mogą emitować. Nie bez znaczenia jest tu także barwa emitowanego światła, która jest określana w Kelwinach jako temperatura światła.

 

Żarówka samochodowa Cardos wyciągnięta z pudełka

Żarówki samochodowe, a bezpieczna jazda

Szukając optymalnego kompromisu, producenci stworzyli wiele typów żarówek halogenowych. Różnią się głównie sposobem emisji światła oraz praktycznością. Ten drugi czynnik jest często przywoływany przy porównaniach halogenów z nowoczesnymi lampami ksenonowymi czy laserowymi. Choć ksenony wygrywają tu żywotnością, prostota konstrukcji lampy halogenowej bije na głowę skutki nawet błahego problemu w nowoczesnym źródle światła.

Podstawą gamy żarówek samochodowych są żarówki halogenowe H1 oraz ich nietypowe wersje H2 i H3. Proste, jednożarnikowe żarówki są stosowane jako pojedyncze źródła świateł mijania czy drogowych. Od 1993 roku spektakularną karierę zrobiły natomiast żarówki samochodowe H7, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom charakteryzują się większą żywotnością i natężeniem światła, aniżeli standardowe H1.

Osobnym typem żarówek są żarówki halogenowe H4. W przeciwieństwie do H1 i H7 są to żarówki dwużarnikowe, a więc takie, które mogą świecić jako jedno źródło dla świateł mijania i drogowych. Nie są to więc zamienniki dla H1 i H7, ale żarówki przeznaczone dla lamp o specjalnej konstrukcji, która z góry zakłada zastosowanie właśnie takiego rozwiązania. Wszystkie wymienione żarówki znajdziecie w ofercie Cardos.

 

Montaż żarówki samochodowej

Jakie wybrać żarówki samochodowe?

Właśnie żywotność i natężenie światła są wyznacznikami dobrej żarówki halogenowej. A często jeden z nich jest uzyskiwany kosztem drugiego. Przed wyborem żarówki warto więc przede wszystkim sprawdzić, czy natężenie światła żarówki rzeczywiście wynika z jej konstrukcji, a nie po prostu wytężenia jej pracy i przez to znacznego skrócenia żywotności.

Bardzo złudne jest też opieranie się na barwie światła żarówki. Bardziej niebieska barwa świateł jest czasem uzyskiwana przez proste użycie niebieskiego szkła lub inne nietypowe pomysły producenta. Choć wygląda to bardziej „ksenonowo”, takie żarówki nie tylko świecą gorzej, ale i szybciej się zużywają. Barwa światła powinna być więc skutkiem podstawowych, najważniejszych właściwości żarówki, a nie jej przewodnią cechą i tak też jest w żarówkach Cardos, dlatego są bardzo często wybierane przez kierowców.

Żarówki samochodowe H1, H4, H7

Jak wymienić żarówkę w samochodzie?

Główną zaletą lamp halogenowych jest fakt, że wymiana żarówki w samochodzie może odbyć się nawet w przydomowym garażu. Problemem jest wówczas głównie to, że aby dostać się do żarówki, trzeba najpierw usunąć jakiś inny element spod maski. W niektórych pojazdach jest to obudowa filtra powietrza czy akumulator, a w najgorszych przypadkach wymiana żarówki wymaga demontażu lampy.

Gdy już dostaniemy się do żarówki, należy sprawdzić, w jakiej leży ona pozycji i jakie zabezpieczenia utrzymują ją w tym położeniu. Zwykle służą do tego specjalne zatrzaski i druciki, które odbezpieczymy, przesuwając je po osi poziomej. Po umieszczeniu nowej żarówki Cardos warto sprawdzić jej położenie, zerkając na lampę. Żarówka powinna leżeć w lampie poziomo, a nie pod kątem. W takiej pozycji będzie ona nierówno kierowała światło na powierzchnie odbijające wewnątrz lampy, a przez to lampa nie będzie odpowiednio oświetlała drogę.

 

Reflektory samochodowe

Warto pamiętać, że na optymalną pracę lampy wpływa nie tylko wymiana żarówki w samochodzie. Wielkość, a w szczególności odległość oraz jakość oświetlenia przestrzeni są zależne także od odpowiedniego ustawienia świateł. Warto zwrócić na to uwagę nie tylko przy okresowej kontroli pojazdu. Nawet niewielka zmiana w ustawieniu świateł może nam wyraźnie zwiększyć przestrzeń oświetloną jasnym światłem, a przy tym nie dopuścić do oślepiania innych uczestników ruchu.

Oprócz żarówek także powierzchnia lamp ulega stopniowemu zużyciu. Rysy, przetarcia czy zmatowienie mogą wyraźnie pogorszyć jakość lampy, nawet mimo zastosowania najlepszej żarówki. A wbrew pozorom, polerowanie lamp nie jest wcale procesem skomplikowanym. Tak, jak wymianę żarówki, polerowanie można przeprowadzić samemu przy użyciu łatwo dostępnych preparatów.

Jeśli chcesz samodzielnie wypolerować lampy w samochodzie, tutaj dowiesz się jak i czym zrobić to skutecznie, trwale poprawiając jakość oświetlenia: „Regeneracja reflektorów w 1 godzinę”.

 

Uruchomione reflektory samochodowe

Podsumowanie

Dobre oświetlenie to niezwykle ważna cecha zarówno dla użytkownika samochodu, jak i innych uczestników ruchu. Dzięki niemu nie tylko kierowca odpowiednio wcześnie zauważy niebezpieczną przeszkodę, ale i jego samochód będzie dobrze widzialny, wyraźnie i bez efektu oślepiania innych kierowców. Wybór najlepszych żarówek i kontrola lamp są więc kwestiami pierwszorzędnymi, które powinien brać pod uwagę każdy użytkownik dbający o swoje dwa lub cztery kółka.