Dobra wiadomość jest taka, że po przebiciu opony, posiadacz koła zapasowego może samodzielnie dokonać wymiany i jechać dalej. Poniżej znajdziesz kilka złotych zasad jak poradzić sobie z przebitą oponą oraz zachować przy tym maksimum bezpieczeństwa.

Zacznijmy od tego, to może przydarzyć się każdemu kierowcy, czyli przebicie opony. Nie ma się co oszukiwać. Koło zapasowe to najlepszy przyjaciel kierowcy. Koło zapasowe pozwala na kontynuowanie jazdy po przebiciu, z normalną prędkością (jeśli jest sprawne, bo czasami koło zapasowe jest zaniedbane). Kierowca musi tylko wiedzieć, jak wymienić koła w samochodzie i jak zrobić to bezpiecznie. Wymiana koła po przebiciu wymaga trochę wysiłku. Są inne rozwiązania, ale każde z nich ma szereg wad.

 • Koło dojazdowe – zabiera nieco mniej miejsca w bagażniku. Można na nim jechać tylko z ograniczoną prędkością.
 • Opona typu run flat – po przebiciu można jechać dalej, do 80 kilometrów, z prędkością do 70km/h. Niestety, w większości przypadków opony nie nadają się do naprawy. Trzeba zamontować nową. A opony są drogie.
 • Zestawy do naprawy kół po przebiciu – wykorzystujące piankę uszczelniającą. Są stosowane przez producentów aut zamiast kół zapasowych/dojazdowych. W razie przebicia nie trzeba zmieniać koła. Do opony wtryskuje się piankę i jedzie się dalej, do warsztatu. Niestety, po użyciu pianki, opona zazwyczaj nie nadaje się do naprawy.

Koło zapasowe jest najlepsze.

Przebita opona – jak sprawdzić, że koło zostało uszkodzone

Do wymiany kół w samochodzie może dojść na skutek przebicia opony. Jak sprawdzić, że opona jest przebita? Jeśli wizualnie nie widać uszkodzenia, trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach.

wymiana opony

Jeśli musimy zamontować koło zapasowe (albo dojazdowe) na skutek przebicia, powinniśmy przede wszystkim znaleźć bezpieczne miejsce do wymiany. Powinno mieć ono płaską, twardą powierzchnię (asfalt, kostka brukowa). Dobrze, jeśli będzie oświetlone (jeśli wymieniamy oponę w nocy). Może to być parking osiedlowy, parking przy drodze, parking przy stacji benzynowej albo zajeździe itd.

 • Miejsce do wymiany powinno być płaskie. Nigdy nie wymieniamy opon na terenie, który ma wyraźny spadek.
 • Jeśli znajdujemy się kilka kilometrów od miasta, to po prostu warto dopompować przebite koło i dojechać do bezpiecznego, oświetlonego, płaskiego miejsca.
 • Jeśli wymieniamy koło w nocy, w miejscu zlokalizowanym w pobliżu drogi, powinniśmy założyć kamizelkę odblaskową, a w samochodzie włączyć światła awaryjne.
 • Jeśli sytuacja zmusi nas do wymiany koła na poboczu drogi, to miejsce naprawy należy oznaczyć za pomocą trójkąta awaryjnego. Ustawiamy go 100m za autem w przypadku naprawy na poboczu autostrady, 50m za autem w przypadku naprawy wykonywanej poza terenie zabudowanym i kilka metrów za autem, jeśli naprawa dokonywana jest w na terenie miasta.

Trzeba też pamiętać, aby sprawdzić ciśnienie powietrza w kole zapasowym/dojazdowym.

 • Po dokonanej wymianie można udać się do warsztatu samochodowego, aby naprawić uszkodzone koło.
 • Koło zapasowe może powodować pewne problemy w trakcie jazdy, np. auto może zacząć ściągać w jedną stronę. Dzieje się tak wtedy, gdy opony na kołach są zużyte, a koło zapasowe nie jest zużyte (nie rotowano kół, wraz z kołem zapasowym).

Samodzielna zmiana przebite koła – krok po kroku:

wymiana opony

Samochód musi mieć ustawione koła na wprost. Auto trzeba zabezpieczyć, zaciągając hamulec ręczny i wrzucając pierwszy bieg. Silnik podczas wymiany kół musi być, oczywiście, wyłączony.

 • Zaleca się, aby dla bezpieczeństwa podłożyć kliny pod koła osi, na której koło nie będzie wymieniane. Czyli, jeśli wymieniane będzie koło na przedniej osi, należy podłożyć kliny pod koła tylnej osi. Kliny można zastąpić kamieniami. Jeśli teren jest idealnie prosty, stosowanie klinów nie jest konieczne.
 • Trzeba też przygotować klucz do kół oraz lewarek/podnośnik.
 • Kolejny krok to poluzowanie śrub kola, które ma być wymieniane. Trzeba je poruszyć i odkręcić – o pół obrotu. Śruby (zwane też szpilkami) są dokręcone bardzo mocno, dlatego trzeba użyć sporo siły. Im dłuższe ramię klucza do kół, tym lepiej.
 • Po poluzowaniu wszystkich śrub, należy rozłożyć i zmontować lewarek do kół. Zazwyczaj trzeba dołączyć do niego korbę i poruszać nią kilka razy.
 • Lewarek należy umieścić we właściwym miejscu, za progiem auta. To bardzo ważne!
 • Należy umieścić lewarek pod punktem podparcia i już można zacząć unosić samochód. Wystarczy unieść go tak, aby dolna część bieżnika uniosła się 2 centymetry nad nawierzchnię drogi.
 • Kolejny krok to odkręcenie śrub mocujących koło. Jedni producenci aut stosują śruby, które są przykręcone do piasty koła. Inni stosują piasty z zamontowanymi do nich na stałe śrubami. W tym przypadku odkręca się nakrętki, mocujące koło.
 • Po odkręceniu śrub/nakrętek można zdjąć uszkodzone koło z piasty.
 • Teraz dokonujemy zamiany. Koło które znajdowało się obok auta, przemieszczamy w stronę piasty. Pod próg auta kładziemy zdjęte koło.
 • Ustawiamy koło zapasowe/dojazdowe na piaście. Przykręcamy śruby albo nakrętki. Wykonujemy kilka obrotów.
 • Opuszczamy samochód za pomocą lewarka.
 • Dokręcamy śruby w kole, za pomocą klucza.

Z jaką siłą dokręcać koła?

Z jaką siłą należy dokręcić śruby/nakrętki trzymające koło?

 • Producenci aut informują o momencie dokręcenia śrub/nakrętek w danym modelu, auta w instrukcji/książce serwisowej pojazdu.
 • Zazwyczaj siła dokręcenia śrub/nakrętek kół mieści się w przedziale od 100 do 140Nm.
 • Jeśli nie mamy klucza dynamometrycznego to sposób określenia siły, jest jeden – jak największa.
 • Jeśli koła zostały dokręcone zbyt słabo, podczas jazdy pojawi się hałas – stuki, z danego koła. Jazda z niedokręconym kołem jest skrajnie niebezpieczna.

Gdzie wymienią koła szybko, sprawnie i niedrogo? Sprawdź na autonova.com ile kosztuje wymiana opon w samochodzie.

Co zrobić ze starym kołem?

Ocenić należy jego stan czy nadaje się do jakiejś naprawy. Być może najechaliśmy na gwóźdź i wystarczy go wyjąć i zalepić dziurę. Oczywiście większość z nas nie jest w stanie naprawić opony samodzielnie. Dlatego najlepiej udać się do zaprzyjaźnionego wulkanizatora. Jeśli nie masz nikogo takiego to z pomocą, przychodzi portal autonova.com, który zrzesza najlepsze warsztaty samochodowe w całej Polsce. W kilka sekund znajdziesz najlepszego wulkanizatora w lokalizacji, której się znajdujesz. Sprawdzisz cenę usługi i wygodnie umówisz się na wizytę bez czekania w kolejce.