Dlaczego właściwe ciśnienie powietrza w oponach jest tak ważne? Jak ciśnienie powietrza wpływa na bezpieczeństwo jazdy? Kiedy powinno się sprawdzać ciśnienie w oponach? Jaki jest najwygodniejszy sposób na sprawdzanie ciśnienia i uzupełnianie jego niedoborów?

 

Co łączy samochód z nawierzchnią drogi? To koła jezdne, w skład których wchodzą felgi (stalowe, aluminiowe lub z różnych stopów) oraz opony. To właśnie opony są tym elementem, który styka się bezpośrednio z nawierzchnią drogi.

Opony mają przed sobą niezwykle ciężkie zadanie. Przede wszystkim muszą zapewnić odpowiednią przyczepność do nawierzchni. Bez względu na to, z czego została ona zbudowana, czy jest mokra, czy sucha, prosta, równa, dziurawa, asfaltowa, piaskowa czy pokryta szutrem. Dzięki przyczepności opony mogą przenosić siłę napędową z silnika, a także zapewniać odpowiednie działanie układu hamulcowego.
Opony mają również wpływ na zużycie paliwa (im niższe opory toczenia, tym mniejsze) oraz na komfort jazdy (neutralizują nierówności, poza tym mogą być ciche lub głośne).

 

Kompresor na siedzeniu samochodowym

Jakie ciśnienie w oponach jest właściwe?

Każdy producent samochodów określa najważniejsze parametry felg i opon, jakie mogą być stosowane w danym samochodzie.
Po pierwsze, parametry określają rozmiar opon (zalecany oraz optymalny), średnicę felg i sposób ich mocowania (ilość oraz rozstaw śrub).
Po drugie: określają one, jakie ciśnienie ma panować w oponach przedniej i tylnej osi. Informację o tym można znaleźć w instrukcji samochodu, jak i na specjalnych naklejkach we wnętrzu pojazdu. Mogą one znajdować się na wewnętrznej stronie słupków albo na wewnętrznej stronie schowka po stronie pasażera.
Przykładowo wygląda to tak: oś przednia 2,4 bar, oś tylna 2,2 bar.

Dlaczego właściwe ciśnienie w oponach jest tak ważne? Bo powietrze, wypełniające oponę, zapewnia jej właściwy kształt, a także przenosi ciężar samochodu. Dzięki niemu opona może utrzymać się na feldze. Szkodliwe jest zarówno ciśnienie zbyt niskie, jak i zbyt wysokie.

Podłączanie kompresora cardos

Niskie ciśnienie w oponach

Zbyt niskie ciśnienie w oponie ma szereg negatywnych skutków. Zacznijmy od tych najważniejszych, mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Niedopompowane opony powodują niewłaściwe zachowywanie się auta na drodze podczas wykonywania manewrów, zwłaszcza gwałtownych. Znacznie wydłuża się droga hamowania. Auto jest również bardziej podatne na wpadnięcie w poślizg podsterowny lub nadsterowny na śliskiej nawierzchni. W trakcie jazdy może dojść do wystrzału opony.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach utrudnia właściwe działanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS (system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania), ASR (system zapobiegający poślizgowi kół napędzanych) czy ESP (system chroniący przed poślizgiem pod sterownym i nadsterownym). Wszystkie te systemy działają w oparciu o czujniki prędkości obrotowej koła. Koło, w którym jest mniejsza ilość powietrza, obraca się inaczej od pozostałych.

Sytuacja, w której jest mało powietrza w oponie, jest bardzo niebezpieczna dla trwałości opon oraz felg. Dochodzi do przyspieszonego zużycia bieżnika, a przy bardzo dużym ubytku, ranty felgi mogą pociąć oponę. Do tego może dojść do uszkodzenia rantów felg, które może być nieodwracalne (naprawa będzie niemożliwa, konieczny będzie zakup nowej felgi).

Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie zmniejsza komfort prowadzenia – auto może ściągać w jedną ze stron albo dawać uczycie pływania (przy utracie powietrza z tyłu).

Powodem zbyt niskiego ciśnienia, może być jej przebicie. W takim łatwiej i wygodniej naprawić je za pomocą pianki do opon.

Przeczytaj jak to zrobić: „Jak naprawić koło za pomocą pianki do opon w sprayu”.

 

Podłączony kompresor Cardos do koła

Wysokie ciśnienie w oponach

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach, większe, niż zalecane przez producenta, również jest szkodliwe. Przede wszystkim jest ono niebezpieczne, bo zmniejsza przyczepność. Dzieje się tak dlatego, że mniejsza powierzchnia opony styka się z nawierzchnią drogi. Dokładnie, jej środkowa część. I ta środkowa część najszybciej się również zużywa.
Opona jest również bardziej hałaśliwa w trakcie jazdy, a także bardziej podatna na uszkodzenia związane z nierównościami nawierzchni.

 

Kompresor Cardos postawiony obok koła samochodowego

Jak łatwo pompować opony samochodowe?

Ciśnienie powietrza powinno się jak najczęściej kontrolować i uzupełniać w razie potrzeby.
Do tego celu służą różnego rodzaju ciśnieniomierze: standardowe, ołówkowe, elektroniczne.
W nowszych samochodach montowane są układy kontroli ciśnienia w oponach TMPS. Ale i one bywają zawodne, zwłaszcza układy pośrednie (działające w oparciu o czujniki prędkości obrotowej ABS).

Czy można znaleźć urządzenie, które z jednej strony pozwoli na sprawdzanie ciśnienia w oponach, a z drugiej, na ich szybkie i wygodne dopompowanie? Tak, takie funkcje łączy w sobie kompresor samochodowy Cardos.
Pompowanie kompresorem jest szybkie i wygodne, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba dopompować wszystkie cztery koła. Jeśli w naszym aucie jest koło zapasowe – nie możemy o nim zapomnieć. Ciśnienie w nim może być nieco wyższe niż w oponach zamontowanych na kołach.

Kompresor Cardos ma standardową budowę, znaną już z wielu innych urządzeń tego typu. Urządzenie ma wielkość i kształt puszki napoju, z umieszczonym w górnej części standardowym manometrem. Urządzenie posiada prawie półmetrowy pleciony wężyk z końcówką do pompowania opon. Do zasilania służy wtyczka i dwumetrowy przewód.

Jak pompować opony kompresorem Cardos? Trzeba ustawić auto w bezpiecznym miejscu i zaciągnąć hamulec ręczny (lub jego elektryczny odpowiednik). W wybranym kole należy odkręcić kapturek ochronny z tworzywa na wentylu. Następnie na wentyl należy nałożyć metalową końcówkę plecionego przewodu, tak mocno, aż będzie słyszalny świst uchodzącego z opony powietrza (chyba że w oponie panuje zerowe ciśnienie, a całe powietrze z niej zeszło). Po naciśnięciu zapadki na metalowej końcówce można sprawdzić ciśnienie na manometrze kompresora.

Jeśli jest zbyt niskie, trzeba podłączyć wtyczkę kompresora do gniazdka zapalniczki samochodowej. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce do pozycji drugiej kompresor się uruchamia. Trzeba obserwować, kiedy wskazówka na manometrze osiągnie właściwy poziom ciśnienia. Po odłączeniu wtyczki z gniazdka zapalniczki, kompresor przestaje pracować. Można zdjąć jego końcówkę z wentyla, nałożyć kapturek ochronny i przejść do następnego koła.

 

Kompresor i kable rozruchowe cardos

Podsumowanie

Kompresor samochodowy Cardos posiada dodatkowe końcówki do pompowania. Dzięki temu przyda się w trakcie aktywnego wypoczynku albo wakacji. Można bowiem przy samochodzie napompować również opony rowerów, piłki, materac i wiele innych.
Pomimo standardowej budowy, znanej z szeregu kompresorów innych marek, kompresor Cardos wykonany jest w bardzo staranny sposób, co przekłada się na jego trwałość.

Kompresor samochodowy to przydatne i proste w obsłudze urządzenie, które znacząco ułatwia wykonywanie czynności związanych z obsługą samochodowego ogumienia. Cardos to kompresor o niewielkich wymiarach i dużej wydajności, urządzenie trwałe i tanie. Warto mieć go zawsze w bagażniku auta. Natomiast, jeżeli chciałbyś wymienić oponę, warto zrobić to samemu.

Dowiedz się wszystkiego na temat: Wymiany, przechowywania i konserwacji opon.