Każdy kierowca powinien wozić ze sobą w samochodzie kilkanaście ważnych akcesoriów. Jednym z nich jest linka holownicza. Dlaczego warto wozić ze sobą linkę holowniczą? Jak bezpiecznie holować samochód? Jak zamontować linkę holowniczą? Jak wybrać dobrą linkę holowniczą do auta? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

 

Holowanie samochodu jest potrzebne w przypadku niektórych rodzajów awarii na drodze. Najczęściej są to awarie mechaniczne, dotyczące silnika lub skrzyni biegów. Może to być też awaria akumulatora albo któregoś z czujników co również całkowicie unieruchomi pojazd. Zaskakujące dla wielu osób może być to, że rzadko korzysta się z holowania aut po kolizji albo wypadku. Dlaczego?

 

Podczepianie linki holowniczej

Jakie samochody można holować?

Polskie prawo dokładnie określa, jakie auta można holować. Pojazd musi mieć sprawny układ kierowniczy (ale nie wspomaganie), sprawny układ hamulcowy (również nie musi działać jego wspomaganie), sprawne koła (a zatem również zawieszenie) i sprawne oświetlenie zewnętrzne. Auto holowane musi mieć również sprawną stacyjkę, aby nie doszło do zablokowania kierownicy w trakcie holowania. Niezbędne jest również aktualne ubezpieczenie OC auta holowanego. Z przepisów wynika, że nie można holować auta po kolizji, w której zbito kierunkowskaz albo tylną lampę. To samo dotyczy pojazdów, w których doszło do awarii karty zastępującej kluczyk.

Są jeszcze inne obostrzenia, ale już nieregulowane przez prawo, tylko przez względy techniczne. W tym przypadku konieczne jest zapoznanie się z instrukcjami danych modeli aut.

Z uwagi na możliwość uszkodzenia, nie wolno holować większości aut z automatycznymi skrzyniami biegów (wszystkich typów), pojazdów z napędem na cztery koła, samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym.

Poza tym trzeba też pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać parametry auta holującego do auta holowanego. Pojazd holujący powinien być co najmniej tej samej wielkości co auto holowane i powinien mieć w miarę mocny silnik. Auto holujące nie powinno być wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, bo w trakcie holowania może dojść do jej przegrzania, co będzie skutkować koniecznością natychmiastowej wymiany oleju przekładniowego oraz filtra oleju w skrzyni biegów.

Trzeba też pamiętać o tym, że nie wolno holować samochodów na autostradach.

Często przyczyną, dlaczego samochód nie odpala, jest słaby akumulator, dlatego dowiedz się: „Awaryjne uruchamianie samochodu za pomocą kabli rozruchowych”

 

Hak holowniczy

Jak zamontować linkę holowniczą?

Gdzie podłączyć linkę? Do jej montażu służą specjalne uchwyty. Znajdują się one w zderzaku (przednim i tylnym) albo pod zderzakiem. W niektórych autach są to metalowe uszka, do których można już zapiąć linkę holowniczą.
W większości samochodów wygląda to jednak inaczej. Posiadają one otwory montażowe w zderzakach (przednim i tylnym), w które wkręca się specjalne metalowe uszko do holowania. Znajduje się ono najczęściej w okolicach koła zapasowego.
Po otworzeniu zapadki z tworzywa sztucznego, ukazuje się otwór montażowy. Do niego wkręca się uszko stroną gwintowaną.

Linki holowniczej nigdy nie podłącza się do haka holowniczego w aucie holującym.
W samochodzie holowanym nie wolno jej podczepiać do zderzaka, czy elementów zawieszenia. Grozi to poważnym uszkodzeniem samochodu holowanego. Linkę holowniczą montuje się tylko do fabrycznego stałego albo wkręcanego, metalowego ucha.

Jak holować pojazd z automatyczną skrzynią biegów? W niektórych przypadkach producent auta na to pozwala. Ale określa on, w jakich warunkach można to robić, na przykład z jaką maksymalną prędkością. Tutaj nie ma uniwersalnych danych, należy spojrzeć do instrukcji obsługi danego pojazdu.

 

Zaczepiona linka holownicza cardos

Jak bezpiecznie holować samochód?

Prześledźmy po kolei wszystkie zasady holowania pojazdu osobowego:

◦ Ustawiamy samochód holujący przed holowanym – nie dalej niż 3 metry.

◦ Rozkładamy trójkąt ostrzegawczy i montujemy go z tyłu auta holowanego – na tylnej szybie, na tylnej wycieraczce, tak aby był widoczny i bezpiecznie zamontowany.

◦ Szukamy miejsc do montażu linki holowniczej, pod zderzakiem, w aucie holującym i w aucie holowanym. Jeśli pojazdy nie posiadają widocznych, stałych metalowych uszek, szukamy zaślepek w zderzakach. Otwieramy je i wkręcamy w nie uszko do holowania. Uszko powinno znajdować się przy kole zapasowym. Uszka muszą znajdować się po tej samej stronie – w samochodzie holującym i holowanym.

◦ Rozwijamy linkę holowniczą i montujemy ją do metalowych uszek. Wystarczy nacisnąć zapadkę w mocowaniu linki holowniczej i założyć ją na hak.

◦ Na lince holowniczej umieszczamy większy kawałek materiału w kolorze jaskrawoczerwonym albo pomarańczowym. Zwiększy to bezpieczeństwo, albowiem inni kierowcy będą widzieć linkę pomiędzy samochodami.

◦ Kierowcy ustalają trasę – powinna przebiegać przez spokojne drogi, z dala od nadmiernego ruchu (co zmniejszy konieczność częstego hamowania), skomplikowanych skrzyżowań, konieczności poruszania się z większą prędkością.

◦ Kierowcy zajmują miejsca za kierownicami aut. Kierowca w aucie holowanym umieszcza kluczyk w stacyjce i włącza standardowe oświetlenie zewnętrzne. W aucie holowanym nie włącza się świateł awaryjnych.

◦ Kierowca auta holującego rusza spokojnie i z wyczuciem. W trakcie holowania musi pamiętać o tym, aby jechać bardzo płynnie. Koniecznie trzeba unikać gwałtownego hamowania, przyspieszania, wymijania (za wyjątkiem sytuacji niebezpiecznych).

◦ Jeśli kierowca auta holującego uruchamia kierunkowskaz, kierowca auta holowanego robi to samo.

◦ W trakcie jazdy linka powinna być odpowiednio napięta. Na to musi zwracać uwagę kierowca auta holowanego. Musi on odpowiednio wcześniej hamować i wykonywać manewry kierownicą.

◦ Holowanie samochodu musi odbywać się zgonie z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego, który określa dopuszczalne prędkości holowania w różnych warunkach. W terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość holowania to 30 km/h, w terenie niezabudowanym 60 km/h.

 

Produkty Cardos

Jak wybrać dobrą linkę do holowania samochodu?

Dobra linka powinna być wykonana z odpowiedniego, mocnego materiału. Zaczepy powinny posiadać zapadki automatyczne, zabezpieczające przed odpięciem się pojazdu holowanego.
Ważny jest też kolor linki (powinien być jaskrawy) oraz jej wytrzymałość.

Jedną z najlepszych linek holowniczych w Polsce jest linka holownicza Cardos. Wykonano ją z mocnego, plecionego polipropylenu w jaskrawym, pomarańczowym kolorze. Linka jest bardzo wytrzymała – pozwala na holowanie auta o masie własnej do 1500 kilogramów. Materiał, z jakiego wykonano linkę, jest odporny na promieniowanie UV, dzięki czemu nie traci swojej wytrzymałości. Materiał oraz haki spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i jakości. Linka ma długość 4 metrów, co jest wartością optymalną.

Linka holownicza to jedno z tych akcesoriów, które zawsze warto mieć ze sobą, razem z kompresorem, zapasowymi żarówkami i bezpiecznikami. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy potrzebować pomocy na drodze, albo czy ktoś nie będzie jej potrzebować.
Jeżeli, już będzie ona potrzebna, przeczytaj i dowiedz się jakie znaczenie ma: „Ciśnienie w oponach, a bezpieczeństwo jazdy”