Wilgoć to jeden z najbardziej uciążliwych problemów obecnych we wnętrzu samochodu. Nieprzyjemne zapachy, zamarzanie szyb od środka, a nawet problemy z elektroniką to tylko część możliwych skutków występowania wilgoci w aucie. Co gorsza, z przyczynami pojawiania się wilgoci we wnętrzu nie zawsze łatwo jest wygrać, w końcu nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć pogody. Kluczowym jest więc regularne jej usuwanie z wnętrza samochodu, a obecność skutecznego pochłaniacza wilgoci powinna być podstawowym elementem wyposażenia każdego kierowcy dbającego o własny komfort i swój samochód.

Przyczyny i skutki wilgoci w samochodzie

W zasadzie nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego szyby parują od wewnątrz w samochodzie. Najbardziej oczywistą jest zawilgocenie wnętrza auta przez samego kierowcę, czy pasażerów. Wystarczy trochę śniegu lub błota na butach, co widać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Źródłem może być również niesprawny układ wentylacyjny, który niedostatecznie oczyszcza powietrze z wilgoci lub uszkodzone uszczelki drzwi, czy szyberdachu przepuszczające wodę. Te grożą nam już przez cały rok.

Skutki oddziaływania wilgoci mogą być poważne. Tym najbardziej zauważalnym jest nieprzyjemny zapach wilgotnych foteli i dywaników. Już sam zapach, kojarzący się nie bez podstaw z pleśnią, może poważnie wpłynąć na komfort jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że wytwarzające zapach bakterie i grzyby są także niebezpieczne dla zdrowia i samopoczucia pasażerów i kierowcy, a te skutki mogą już wyjść daleko poza kabinę samochodu.

Z komfortem jazdy wiąże się także kolejny typowy problem, czyli zaparowane szyby w samochodzie od wewnątrz. Lód na szybie wewnątrz kabiny to spory kłopot, szczególnie w mroźny, zimowy poranek. Do tego dochodzi skraplanie się wody, która w stanie ciekłym może spłynąć na rozmaite układy elektryczne na desce rozdzielczej i boczkach drzwi. Konsekwencją tych problemów są uszkodzenia
styków i instalacji, które szczególnie w nowoczesnym samochodzie mogą przynieść kosztowne naprawy.

 

Pochłaniacz wilgoci w aucie

Kiedy należy stosować pochłaniacz wilgoci?

Tak, jak przyczyny pojawienia się wilgoci w samochodzie można podzielić na dwie grupy, tak samo można rozdzielić powody zastosowania pochłaniaczy. Wilgoć w aucie grozi nam najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy nasila się poziom zawilgocenia powietrza i pojawienia się wody wewnątrz kabiny samochodu. Wówczas warto regularnie wyposażyć się w pochłaniacz, który profilaktycznie będzie eliminował pojawiający się problem.

Drugim powodem pojawienia się wilgoci w samochodzie są natomiast działania sporadyczne, zwykle niezależne od pogody i możliwe przez cały rok. Takimi sytuacjami mogą być zapchane kanaliki odprowadzające wodę z dachu i podszybia, czy najzwyczajniej w sytuacji wyprania tapicerki we wnętrzu auta. Warto wraz z wypranymi elementami wnętrza umieścić w samochodzie pochłaniacz, który zniweluje ryzyko działania pozostałej na tych elementach wody. Tak samo należy postąpić po usunięciu wody zgromadzonej przez niedrożny system jej odprowadzania.

W zimowy poranek może również nas zaskoczyć problem z uruchomieniem silnika. Koniecznie przeczytaj artykuł: ,,Awaryjne uruchamianie samochodu za pomocą kabli rozruchowych”.

 

Pochłaniacz wilgoci w domu

Jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu wybrać?

Choć pełnią tę samą funkcję, pochłaniacze wilgoci mogą mieć różną formę i sposoby działania. Pod kątem sposobów działania, do najprostszych należą pochłaniacze jednorazowe, które mają ograniczoną ilość wchłanianej wilgoci, a jej nadmiar może pojawić się w formie niepożądanych kropel wody.

Bardziej interesującymi są przez to pochłaniacze, które można wykorzystać ponownie, na przykład osuszając je w domowej kuchence mikrofalowej. Wielokrotność użycia produktów takich, jak pochłaniacz wilgoci CARDOS, łączy się tu z wyraźną zmianą koloru wskaźnika pod wpływem wchłanianej wilgoci. Dzięki tej właściwości widać, kiedy pochłaniacz nie może już wchłonąć więcej wilgoci i należy go osuszyć.

Oprócz odpowiedzi na pytanie, jaki pochłaniacz wilgoci wybrać, warto też pomyśleć o innych produktach związanych z eliminowaniem wilgoci w samochodzie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat walki z parowaniem szyb przy użyciu antypary K2 Fox, przeczytaj artykuł o problemach z zaparowanymi szybami w samochodzie.

 

Pochłaniacz wilgoci CARDOS

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

Kolejną kwestią związaną z tym, jak działa pochłaniacz wilgoci, jest jego forma. Najpopularniejszym, stosowanym przemysłowo typem pochłaniaczy wilgoci jest granulat. Drobne granulki umieszczone w specjalnym, absorbującym wilgoć woreczku pozwalają umieścić go w najróżniejszych miejscach w samochodzie. Elastyczność takiej formy eliminuje ryzyko uszkodzenie tapicerki, czy innego elementu wnętrza, a jedynym obostrzeniem pozostaje umieszczenie pochłaniacza w miejscu trudno dostępnym dla dzieci.

 

Granulki w pochłaniaczu wilgoci

 

Warto też pamiętać, że bez względu na formę, pochłaniacz wilgoci nie będzie działał od razu. Zwykle potrzeba na to 2-3 dni. Później należy już tylko kontrolować barwę wskaźnika pochłaniacza, który swoim kolorem będzie informował o poziomie zapełnienia produktu. Gdy wskaźnik zabarwi się na kolor różowy, wystarczy włożyć pochłaniacz do kuchenki mikrofalowej i dostosować czas i moc jej działania do odpowiedniego poziomu, przykładowo 6 minut i 600 W, w przypadku pochłaniacza wilgoci Cardos.

 

Osuszanie pochłaniacza wilgoci w kuchence mikrofalowej

Skuteczny sposób na parowanie i zamarzanie szyb od środka

Pochłaniacz wilgoci to prosta, a jednocześnie niezwykle przydatna odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się wilgoci z auta. Dzięki pochłaniaczowi zdecydowanie maleje ryzyko nie tylko zaparowania szyb, ale też uszkodzenia tapicerki, nieprzyjemnego zapachu, a nawet problemów ze zdrowiem kierowcy i pasażerów przez rozmnażające się bakterie i grzyby. A te ważne są nie tylko w okresie jesienno-zimowym, gdzie ryzyko zawilgocenia wnętrza auta wzrasta, ale również przez cały rok.

A jeśli chcesz wiedzieć o sposobach na rozwiązywanie innych zimowych problemów z pojazdem, przeczytaj o zamarzniętych drzwiach w samochodzie.