Samodzielna wymiana kół w samochodzie to umiejętność, która przyda się większości kierowców. Zmiana kół przydaje się też tym kierowcom, którzy mają dwa komplety felg i samodzielnie zmieniają opony z letnich na zimowe i odwrotnie.

Sezonowa wymiana ogumienia, z letniego na zimowe i odwrotnie, może wiązać się z koniecznością długiego oczekiwania w kolejkach do warsztatów (chyba, że umawiamy się na wizytę za pośrednictwem takich serwisów, jak Autonova.com). Jeśli kierowca sam potrafi zmienić koła i ma dwa komplety felg (jeden z oponami zimowymi, drugi z letnimi), może zaoszczędzić mnóstwo czasu i kilkadziesiąt złotych.

 

Czy można wymienić koła w samochodzie samodzielnie?

samodzielna wymiana kol w samochodzie

W większości samochodów można wymienić koła samodzielnie. Potrzebne są dwie rzeczy:

 • Klucz do kół. Im dłuższe jego ramię, tym łatwiej będzie można odkręcić kola. Będzie można po prostu użyć większej siły w przypadku mocno zapieczonych śrub. Wygodna rączka zwiększa komfort pracy. Klucz powinien mieć odpowiednią średnicę nasadki do odkręcenia śrub, mocujących koła do piast.
  Rekomendujemy użycie teleskopowego klucza do kół Cardos. Jest on wykonany z bardzo mocnej, chromowanej stali (odpornej na działanie korozji), ma długie ramie i wygodną rączkę. Jest prawdziwie uniwersalny, bo można stosować wymienne (dołączone do klucza) końcówki: 17/19 i 21/23mm.
 • Podnośnik do samochodu, zwany też lewarkiem. W większości aut jest on standardowym elementem wyposażenia samochodu. Znajduje się w bagażniku, obok koła zapasowego. Zazwyczaj jest skręcony, aby zabierał mniej miejsca. Może składać się z dwóch części – teleskopowego podnośnika i dołączanej rączki.
  Do większych aut (np. SUV) warto stosować podnośniki typu żaba.

W których samochodach nie można wymienić kół samodzielnie?

 • W samochodach z oponami typu run-flat. To specjalny rodzaj opon, stosowanych w samochodach typu premium. Opony te są odporne na przebicie i pozwalają na dalszą jazdę (z ograniczoną prędkością, z ograniczonym zasięgiem), nawet przy zerowym ciśnieniu we wnętrzu opony. Opony typu run flat ściśle współpracują z czujnikami TPMS (systemu bezpośredniego) i nie wolno ich wymieniać samodzielnie.
 • W samochodach, z systemem TPMS, tzw. bezpośrednim, w którym stosowane są nadajniki w wentylach. W tym przypadku wymiany musi dokonać warsztat samochodowy, a czujniki po montażu nowych opon/kół należy zaprogramować przy użyciu komputera diagnostycznego.

Wymiana kół w samochodzie krok po kroku

Zanim zamontujemy koła na nowy sezon, trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach.
Samochód musi mieć ustawione koła na wprost. Auto trzeba zabezpieczyć, zaciągając hamulec ręczny i wrzucając pierwszy bieg. Silnik podczas wymiany kół musi być, oczywiście, wyłączony.

 • Zaleca się, aby dla bezpieczeństwa podłożyć kliny pod koła osi, na której koło nie będzie wymieniane. Czyli, jeśli wymieniane będzie koło na przedniej osi, należy podłożyć kliny pod koła tylnej osi. Kliny można zastąpić kamieniami. Jeśli teren jest idealnie prosty, stosowanie klinów nie jest konieczne.
 • Trzeba też przygotować klucz do kół oraz lewarek/podnośnik.
 • Kolejny krok to poluzowanie śrub kola, które ma być wymieniane. Trzeba je poruszyć i odkręcić – o pół obrotu. Śruby (zwane też szpilkami) są dokręcone bardzo mocno, dlatego trzeba użyć sporo siły. Im dłuższe ramię klucza do kół, tym lepiej.
 • Po poluzowaniu wszystkich śrub, należy rozłożyć i zmontować lewarek do kół. Zazwyczaj trzeba dołączyć do niego korbę i poruszać nią kilka razy.

podnosnik zaba do samodzielnej zmiany kol w samochodzie

W większości mniejszych i średnich aut stosuje się standardowe lewarki. Ale…
Dobrym pomysłem jest również podnośnik samochodowy typu żaba, który przydaje się do cięższych samochodów, np. typu SUV, terenowych lub dużych limuzyn. Taki podnośnik (np. Masner) ma nośność do 3 ton. Podnośnik umieszcza się pod autem dokładnie tak samo, jak lewarek (patrz dalej). Uniesienie auta jest bardzo proste i wygodne. Trzeba wykonać kilkanaście ruchów specjalną dźwignią.

 • Lewarek należy umieścić we właściwym miejscu, za progiem auta. To bardzo ważne!
 • Niewłaściwe umieszczenie lewarka może spowodować uszkodzenia podwozia samochodu. Każde auto ma specjalne oznaczone miejsca podparcia, w pobliżu każdego koła. Może tam znajdować się wgłębienie, wycięcie, znaczek itd. Znajduje się tak specjalne wyprofilowany element z metalu, który pasuje do górnej części lewarka.
 • Należy umieścić lewarek pod punktem podparcia i już można zacząć unosić samochód. Wystarczy unieść go tak, aby dolna część bieżnika uniosła się 2 centymetry nad nawierzchnię drogi.
 • Kolejny krok to odkręcenie śrub mocujących koło. Jedni producenci aut stosują śruby, które są przykręcone do piasty koła. Inni stosują piasty z zamontowanymi do nich na stałe śrubami. W tym przypadku odkręca się nakrętki, mocujące koło.
 • Po odkręceniu śrub/nakrętek można zdjąć uszkodzone koło z piasty.
 • Teraz dokonujemy zamiany. Koło które znajdowało się obok auta, przemieszczamy w stronę piasty. Pod próg auta kładziemy zdjęte koło.
 • Ustawiamy koło zapasowe/dojazdowe na piaście. Przykręcamy śruby albo nakrętki. Wykonujemy kilka obrotów.
 • Opuszczamy samochód za pomocą lewarka.
 • Dokręcamy śruby w kole, za pomocą klucza.

Po zmianie jednego koła na jednej osi, przechodzimy do drugiego. A potem do tylnej osi. Wtedy przekładamy kliny na przednią oś.

Jak wymienić koła w samochodzie z czujnikami ciśnienia powietrza TPMS?

jak wymienic kola w samochodzie z czujnikami cisnienia

Samodzielnie można wymienić koła w samochodach z pośrednim systemem TPMS.

 • Pośredni system kontroli ciśnienia w oponach TPMS działa w oparciu o wskazania czujników prędkości obrotowej ABS. Nie jest on w żaden sposób połączony z oponą ani wentylem. System ostrzega o tym, że w danym kole może być zbyt niskie ciśnienie, nie podając szczegółowych danych o ciśnieniu.
 • W przypadku takiego auta, możliwa jest samodzielna sezonowa wymiana opon.

Bezpośredni system kontroli ciśnienia w oponach TPMS wykorzystuje nadajniki, zamontowane najczęściej w wentylach. system przez cały czas monitoruje ciśnienie w oponach i pokazuje dane o ciśnieniu, np. na ekranie komputera pokładowego.

 • W przypadku aut z bezpośrednim systemem TPMS, producenci nie montują kół zapasowych, a jedynie zestawy do naprawy (np. pianki z kompresorem, uszczelniające przebite koło, pozwalające dojechać do warsztatu).

Samodzielna, sezonowa wymiana opon w przypadku auta wyposażonego w bezpośredni system TPMS nie jest możliwa.

Wymiana kół przed sezonem – w warsztacie

Sezonowa wymiana opon w warsztacie to rozwiązanie dla wszystkich osób, które:

 • Mają jeden komplet felg i 2 komplety opon (opony zimowe i opony letnie);
 • Mają auta z bezpośrednim systemem kontroli ciśnienia w oponach TPMS;
 • Nie chcą samodzielnie wymieniać opon/kół w samochodzie, tylko chcą to zlecić fachowcom.

W przypadku profesjonalnego warsztatu można liczyć na to, że wymiana opon zostanie przeprowadzona z zastosowaniem klucza dynamometrycznego, w bardzo krótkim czasie.

 • Fachowcy w warsztacie mogą również sprawdzić stan układu hamulcowego.

Ile kosztuje wymiana opon w warsztacie samochodowym?

 • Wymiana opon cena kompletu 4 felg stalowych to wydatek od 40 do 70 zł.
 • Wymiana opon zamontowanych na felgach aluminiowych (alufelgach) jest nieco droższa.
 • Zazwyczaj wymiana jest nieco droższa w przypadku felg o większej średnicy.
 • Droższa jest też wymiana kół/opon w samochodach z bezpośrednim systemem kontroli ciśnienia TPMS.

Co zrobić z kołami/oponami po wymianie?

Właściwe przechowywanie opon ma kluczowy wpływ na ich trwałość. To samo dotyczy przechowywania felg z oponami. Niewłaściwe przechowywanie opon i felg z oponami może spowodować odkształcenia i inne uszkodzenia, które dramatycznie skrócą okres eksploatacji ogumienia i samych felg.