Rozładowanie akumulatora całkowicie unieruchamia samochód. Taki problem najczęściej przydarza się zimą, ale może zdarzyć się i w środku gorącego lata, kiedy zapomnimy wyłączyć świateł, czy oświetlenia kabiny samochodu lub jakiegokolwiek innego źródła pobierającego prąd w Twoim aucie. W tego typu sytuacji pomocne są kable rozruchowe. Co sprawia, że akumulator się rozładowuje? Jak należy bezpiecznie podłączyć kable rozruchowe? Jakie kable rozruchowe warto wybrać?

 

Co jest potrzebne, aby silnik benzynowy lub wysokoprężny mógł się uruchomić? Prąd elektryczny. Ten prąd zapewnia właśnie akumulator samochodowy. Prąd jest niezbędny do tego, aby mógł pracować komputer sterujący pracą silnika i jego osprzętu. Prąd zasila pompę paliwa (a w dieslach nawet trzy pompy i podgrzewacz) dostarczające benzynę lub olej napędowy do komór spalania. Niezbędne jest też zapewnienie prądu dla świec żarowych w dieslach albo dla cewki (cewek) zapłonowej w benzyniakach. A to nie wszystko, bo najwięcej prądu zużywa rozrusznik, który musi „rozpędzić” silnik do określonej prędkości obrotowej.

 

Kable rozruchowe podłączone pod akumulator

Przyczyny rozładowanego akumulatora samochodowego

Akumulator ładuje się w trakcie jazdy samochodem. Do tego celu służy alternator, zwany prądnicą. Jest on napędzany paskiem wieloklinowym, przekazującym napęd z koła pasowego wału korbowego.
Aby uzupełnić poziom prądu, jaki został zużyty przez rozrusznik, auto powinno jechać co najmniej kilkanaście minut z większą prędkością.

Co powoduje, że akumulator może nam się rozładować całkowicie, albo do takiego poziomu, że będzie w stanie uruchomić centralny zamek, ale już nie pozwoli na uruchomienie silnika?

◦ Eksploatacja samochodu tylko na krótkich trasach, przez co alternator nie może doładować akumulatora do odpowiedniego poziomu
◦ Bardzo rzadkie korzystanie z pojazdu, co sprawia, że akumulator się rozładowuje
◦ Niskie temperatury, które sprawiają, że pojemność akumulatora spada. Im większy mróz – tym bardziej (w pełni naładowany akumulator traci 20 % pojemności już w temperaturze 0 stopni)
◦ Starzenie się akumulatora – wraz z upływem czasu zmniejsza się jego pojemność
◦ Nieodpowiednia eksploatacja akumulatora, powodująca przyspieszone zużycie (ciągle niedoładowanie, zły dobór urządzenia do danego modelu auta itd.)
◦ Duży pobór prądu podczas postoju samochodu, powodujący przyspieszone rozładowanie akumulatora. Może być to spowodowane zastosowaniem nieoryginalnego radia lub alarmu samochodowego, zwarciami albo uszkodzeniami instalacji elektrycznej auta itd.

To najczęstsze powody rozładowania samochodowej baterii

Co może zrobić kierowca, który zostanie zaskoczony przez rozładowany akumulator w swoim aucie?

◦ Może wymienić akumulator na nowy, koszt wynosi od 300 do 500 zł.
◦ Może naładować akumulator w domu za pomocą prostownika (najlepsze są prostowniki mikroprocesorowe, których ceny startują od poziomu kilkudziesięciu złotych), ale to wymaga co najmniej kilku godzin.
◦ Może zastosować baterię rozruchową, tzw. booster. Musi być on naładowany (ładuje się go w domu za pomocą zwykłej, sieciowej ładowarki), trzeba go też podłączyć w odpowiedni sposób, bo w przypadku zamiany biegunów można całkowicie zniszczyć akumulator i sam booster. Ceny baterii rozruchowych zaczynają się od 200 złotych.
◦ Może zastosować kable rozruchowe i „pożyczyć” prąd na rozruch z innego auta. To rozwiązanie tanie i popularne. Wymaga jedynie znalezienia kogoś, kto ma sprawny akumulator w swoim aucie. Trzeba też wiedzieć, w jaki sposób podłączyć kable rozruchowe, by nie zniszczyć akumulatora.
Przewody rozruchowe CARDOS to po prostu dwa kable w bezpiecznym oplocie, zakończone krokodylkami, przeznaczonymi do łączenia przewodów z klemami (biegunami) akumulatorów.

Przy rozładowaniu samochodowej baterii absolutnie nie wolno stosować takich rozwiązań, jak uruchamianie auta na tzw. hol. Może to spowodować całkowite uszkodzenie silnika, albowiem istnieje bardzo duże zagrożenie związane z możliwością zerwania paska rozrządu. Poza tym sam silnik w tej metodzie pracuje na sucho, bez oleju, przez co dochodzi do jego przyspieszonego zużycia. Podczas zimy cierpi nie tylko akumulator, ale również zamarzają drzwi czy paliwo.

Poznaj sposób: „Jak przygotować samochód do zimy”.

 

Ładowanie kablem rozruchowym Cardos

Jak podłączyć kable rozruchowe ?

Niezbędne jest drugie auto i kierowca, który zgodzi się na „pożyczenie prądu” ze swojego akumulatora. Obydwa akumulatory powinny być podobnej wielkości. Dobrze, jeśli akumulator dawcy ma znacznie większość pojemność od akumulatora biorcy. Jeśli akumulator dawcy ma mniejszą pojemność od akumulatora biorcy, może dojść do jego rozładowania.

Samochody trzeba postawić obok siebie, unieruchomić je za pomocą hamulca ręcznego albo elektrycznego postojowego, udostępnić dojście do akumulatorów. W obydwu pojazdach muszą być wyłączone silniki i wszystkie odbiorniki prądu (audio, oświetlenie, nawigacja itd.).

Kable rozruchowe mają oznaczone bieguny. Przewód do „plus” powinien mieć czerwoną izolację albo czerwone klemy na końcach. Przewód do „minus” jest zazwyczaj czarny, granatowy albo niebieski.

Przewodem z czerwoną izolacją albo z czerwonymi klemami trzeba połączyć dodatni(+) biegun akumulatora dawcy z dodatnim(+) biegunem akumulatora biorcy. Wystarczy zapiąć na nich krokodylki.
Przewodem z czarną, granatową lub niebieską izolacją (minusowym – ) trzeba połączyć ujemny biegun ( – ) w akumulatorze dawcy z tzw. masą w samochodzie biorcy. Krokodylek można zapiąć np. na metalowym silnika lub belce metalowej przed chłodnicą.

Po podłączeniu kierowca auta z rozładowanym akumulatorem podejmuje próbę uruchomienia silnika, przekręcając kluczyk w stacyjce. Próba uruchomienia pojazdu nie powinna trwać dłużej niż 10 sekund, jeśli się nie uda, akumulator może być już mocno zużyty i nadawać się tylko do wymiany.

Jeśli silnik samochodu się uruchomi, można rozłączyć przewody. Najpierw trzeba odpiąć przewód z czarną, granatową lub niebieską izolacją (minus) od karoserii, a potem od bieguna minus w aucie dawcy. Potem drugi przewód – najpierw od „plusa” w aucie biorcy, a potem od „plusa” w aucie dawcy.

Jeśli jednak nie uda się naładować do odpowiedniego stopnia, dowiedz się: „Holowanie samochodu – jak wykonać to poprawnie?” 

 

Cardos kable rozruchowe

Jakie przewody rozruchowe są najlepsze?

W bagażniku każdego kierowcy powinien znaleźć się zestaw dobrych kabli rozruchowych. Takich jak Cardos. Przewody są pakowane w poręczne etui, które ułatwia ich transport. Dwa rodzaje przewodów zapewniają przepływ prądu o natężeniu 200A oraz 400A, co w zupełności wystarczy do uruchomienia silnika auta osobowego. Krokodylki do podłączenia zostały wykonane z miedzi, aby zapewnić jak najlepszy przepływ prądu.

Poza tym zastosowano sprężyny, które zapewniają bardzo dobry docisk na biegunach. Przewody Cardos nie sztywnieją nawet podczas silnego mrozu, co ułatwia korzystanie z nich.

Warto mieć przy sobie przewody zapłonowe dobrej jakości, aby w sytuacji kryzysowej móc poprosić kogoś o pomoc, albo samodzielnie jej udzielić. Ważne jest to, aby zapamiętać sposób ich podłączania.